Pielgrzymka do Ziemi Świętej

1. Bagaż – radzimy oznaczyć walizkę charakterystycznym przedmiotem (np. kokardką, naklejką), aby uniknąć zamieszania na lotnisku w Tel Avivie przy odbiorze bagażu. Główny bagaż nie powinien przekraczać ciężaru 23 kg od Osoby. Bagaż podręczny – prosimy o spakowanie wszystkich cennych przedmiotów (aparaty, kamery, dokumenty, pieniądze) właśnie w bagażu podręcznym. Nie mogą się w nim znajdować żadne ostre przedmioty (noże, widelce, pęsety, pilniczki) oraz płyny (napoje, perfumy, fluidy etc.) . Lekarstwa – lepiej przewozić w bagażu głównym, jednak leki ratujące życie, powinny znajdować się w bagażu podręcznym. Bagaż podręczny może ważyć 8 kg.

2. Ubezpieczenie – koszt ubezpieczenia jest wliczony w cenę wycieczki. Prosimy jednak o informację odnośnie chorób przewlekłych (np. cukrzyca, nadciśnienie) – wtedy dodatkowo trzeba się ubezpieczyć –koszt dopłaty na cały wyjazd to ok. 40 zł.

3. Rozmowa ze służbą bezpieczeństwa – każda osoba wjeżdżająca na teren Izraela musi zostać przepytana przez oficera służby bezpieczeństwa. Rozmowa taka, odbywa się na lotnisku, z którego odlatuje samolot do Tel Avivu. Wywiad jest przeprowadzony w języku polskim, ewentualnie angielskim). Pytania dotyczą bagażu (kto pakował, czy zostawiliśmy bagaż bez opieki) oraz celów podróży. Na rozmowę podchodzi się rodziną lub indywidualnie.

4. Pogoda – na wiosnę w Izraelu temperatura może być różna od kilku stopni wieczorem do kilkunastu i nawet więcej w ciągu dnia,. Radzimy wziąć wygodne obuwie. Nasz program przewiduje również krótki odpoczynek nad Morzem Martwym. Tam temperatura jest zawsze wyższa niż w pozostałej części kraju – dlatego radzimy spakować kostium kąpielowy/ kąpielówki, ręcznik oraz klapki.

5. Posiłki – W cenie pielgrzymki gwarantujemy śniadania oraz obiadokolacje. Do śniadań podawana jest kawa i herbata, do obiadokolacji – woda. Za wszelkie pozostałe napoje należy zapłacić. Codziennie dla chętnych przewidujemy przerwę na lunch, który średnio kosztuje 15-20 USD. Oczywiście, nie obligujemy nikogo do jedzenia w restauracji. Woda niegazowana będzie dostępna w autokarze w cenie – 1 USD. DOBRA RADA – nasze żołądki nie są przystosowane do flory bakteryjnej, prosimy nie pić wody z kranu. Prosimy również o wzięcie ze sobą lekarstw, typu Stoperan, który na pewno niektórym może się przydać

6. Ceny – Oficjalna waluta Izraela to szekel. Jednak na terenie całego kraju można płacić w dolarach lub euro. Radzimy wziąć ze sobą mniejszych nominałów (jednodolarówki). Przy płaceniu banknotami o dużych nominałach, sklepikarze mogą mieć problemy z wydaniem reszty. Kawa – 2 – 2,5 USD Różance ok12szt – ok. 10 USD. Zestaw kosmetyków z Morza Martwego – 30 – 50 USD Bankomaty są ogólnie dostępne.

7. Telefon – radzimy włączenie usługi roamingowej przed wyjazdem. Proszę zwrócić uwagę na cenę połączenia z Izraela do Polski – zazwyczaj są to bardzo wysokie sumy (około 7 PLN za minutę).W większości miejsc jest ogólnodostępne Wi-Fi więc możliwy jest kontakt z krajem przez komunikatory społecznościowe.

8. Zdjęcia – można je robić praktycznie wszędzie, oprócz obiektów wojskowych. Proszę również uważać na ortodoksyjnych Żydów – robienie zdjęć ich twarzy jest wbrew ich religii. Dlatego, radzimy robić zdjęcia z ukrycia. Nie możemy również fotografować muru dzielącego Państwo Izrael z Autonomią Palestyńską.

9.Dokumenty – paszport ważny co najmniej 6 miesięcy (od daty zakończenia pielgrzymki). Wizę turystyczną na wjazd otrzymujecie Państwo na lotnisku i należy ja zachować do wylotu.

10. Czas – + 1 godzina.

11. Elektryczność – 220 V. Wszędzie pasują polskie wtyczki, bez bolców.

12. Ubiór -Należy zabrać ze sobą przewiewną odzież (ubiór tzw. “na cebulkę”; ranki i wieczory bywają chłodne).Ponieważ w programie jest wiele miejsc świętych niewskazane są krótkie spodnie czy spódnice oraz odkryte ramiona. Opady nie występują zbyt często. Należy zabrać ze sobą wygodne buty do chodzenia (najlepiej na płaskiej podeszwie). Ewentualne nad Morze Martwe – sandały, klapki.